Sny
Jules Verne a jeho romány byly povinnou četbou téměř každého z nás. Oproti většině jiných knih, které byly také součástí povinné četby, byly tyto knihy velice populární – dnes by se řeklo v žánru dobrodružné „fantasy“ tématiky. Komu se Jules Verne a jeho příběhy vyhnuly, ten s největší pravděpodobností neunikl filmům Karla Zemana, jako byla třeba „Ukradená vzducholoď“.
Právě v tomto snímku jsme mohli vidět na vlastní oči řadu létajících strojů, které se do dnešní doby nepodařilo zrealizovat a které se často promítaly do našich snů a představivosti. Filmy Karla Zemana vznikaly ve filmových ateliérech ve Zlíně, přičemž ke stejnému městu a zlínským tradicím má velice blízko i jeden z partnerů projektu.
Francouzský spisovatel Jules Verne byl celosvětový fenomén. Oproti tomu jsou knihy Jaroslava Foglara čistě českou záležitostí. Téměř každý český kluk prošel četbou „foglarovek“, což byly dobrodružné knížky psané především pro kluky. Pokud odhlédneme od etického a výchovného aspektu skautingu zosobněného především v oddílu kluků, kteří se označovali jako „Rychlé šípy“, tak nejzajímavějším prvkem knih Jaroslava Foglara bylo fantaskní prostředí, které se pojilo s tajemnou čtvrtí Stínadla, s osobou Jana Tleskače a jeho létajícího kola a s legendárním hlavolamem „ježek v kleci“, který ukrýval náčrt létajícího kola.
„Design your dreams“ – právě na takové sny reaguje náš projekt létajícího kola vytvořeného technologiemi 21. století.
Mohlo by vás zajímat…
- Letadlo poháněné lidskou silou (Wikipedia.org)
- Tleskačův vynález zneužit?/ (abicko.cz)
- Paracykling – létání na kole trochu jinak (para-cycle.com)